VYHLEDEJ...
RYCHLÝ PŘEHLED ŠKOL
školu / fakultu / obor
přípravný kurz
učebnici
seminárku
Mapka k vyhledaní školy
Hledat:
Typ:
Kraj:
Hledaný text:
Hlavní město Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Vysočina Zlínský kraj
Fakulta:
Obor:
Text:
Fakulta:
Obor:
Text:
Typ:
Text:

Co potřebují absolventi škol, aby uspěli na trhu práce?

Trh práce Tak tuhle otázku si kladou nejen samotní absolventi, ale i pracovníci Úřadů práce, Ministerstva školství či personálních agentur, učitelé a vedení středních a vysokých škol, jakož i pracovníci odborných ústavů. Mezi ty patří zejména Ústav pro informace ve vzdělávání, Centrum pro studium vysokého školství a Výzkumný ústav odborného vzdělávání. Právě spoluprací tří jmenovaných ústavů vznikla studie "Co potřebují absolventi škol pro uplatnění na trhu práce".

Na prvním místě stojí jednoznačně kvalitní vzdělání. Obecně platí, že čím vyšší vzdělání, tím nižší pravděpodobnost, že se absolvent stane nezaměstnaným. Maturita je již nezbytným základem pro většinu nedělnických profesí. Počet pracovních míst pro lidi s nízkou kvalifikací, ale i pro kvalifikované pracovníky průmyslu, se neustále snižuje. Rozvíjí se naopak sektor služeb, pro který je charakteristická velká různorodost činností. Na důležitosti tak získávají zejména studijní obory, jejichž záběr přesahuje jednotlivé profese, jejichž absolventi jsou schopni vykonávat více různých povolání. Šance absolventů na trhu práce jednoznačně zvyšuje také odborná praxe absolvovaná během studia. Právě nedostatek praxe je totiž hlavní nevýhodou absolventů.

Najdou se ovšem i zaměstnavatelé, kteří tento fakt vnímají pozitivně. Absolventi bez pracovních zkušeností totiž nemají ani žádné negativní návyky z předchozích zaměstnání a snáze se také identifikují s filozofií firmy. Každopádně však větší sepětí studia s praxí považují autoři studie za nezbytné. Podle provedených výzkumů (například "Šetření k realizaci odborného výcviku ve 3letých učebních a 4letých studijních oborech SOU", VÚOŠ 2000) se totiž až 65 procent žáků středních odborných učilišť v průběhu vyučení vůbec nedostane do reálného pracovního prostředí.

Mezi hlavní výhody absolventů patří dobrá jazyková vybavenost, zběhlost v práci s výpočetní technikou či nejnovější teoretické znalosti. V této souvislosti studie zdůrazňuje, že se stále častěji objevuje požadavek na znalost dvou cizích jazyků, že příprava absolventů musí nutně být zaměřena na nejnovější technologie (protože pro ty současné je již většinou připraven dostatek pracovníků) a s uspokojením také konstatuje, že ekonomika a výpočetní technika získávají charakter všeobecných předmětů.

Stejně důležité jako vzdělání a odborné znalosti jsou tzv. osobnostní charakteristiky. Hlavní roli hraje ochota a připravenost učit se. Velký význam získávají také komunikační dovednosti a schopnost vést a motivovat ostatní. K tomu autoři studie konstatují, že zhruba polovina zaměstnaných jedná v rámci svých pracovních činností se zákazníky a přibližně třetina má odpovědnost za jiné pracovníky. Dále zaměstnavatelé oceňují schopnost inovace a okamžitého řešení problémů, schopnost práce s informacemi a týmové práce, schopnost nést zodpovědnost, dostatečně loajální přístup a ochotu měnit působiště dle momentálních potřeb.

Celý komplex dalších požadavků se formuje v souvislosti s naším vstupem do Evropské unie. Zejména jde o znalosti o Unii (hlavní cíle, principy fungování, jednotlivé orgány), oblasti legislativy a o ekologickou problematiku. Co se týče ekologie, řada povolání a ekonomických aktivit získává výrazné ekologické prvky. Do budoucna tak budou potřeba jednak učitelé orientující se v této problematice, jednak specializovaní odborníci. V souvislosti s novými požadavky na absolventy již u nás došlo k určitým změnám ve vzdělávacích programech. Jak však konstatují autoři studie, šlo zejména o změny v obsahu výuky. Velká část studijních programů je již orientovaná na přípravu pro více než jedno povolání. Málo změn však bylo provedeno v případě přístupu k výuce. Je nutné uplatňovat takové metody, které maximálně podporují motivaci, kreativitu, vlastní aktivity studentů a propojení školního prostředí s prostředím pracovním. To vše je obsaženo v tzv. projektovém vyučování, kdy studenti pod vedením učitele pracují na konkrétních, s praxí spojených projektech. Právě při jejich realizaci se mohou naučit týmové práci, komunikativním dovednostem, řešení problémových situací či práci s informacemi.

 

Autor: Lenka Prčíková

 

http://www.ceskenoviny.cz/index_view.php?id=19995

7.5.2005


Jsme tam, kde jste vy

Poradenství v přípravě ke studiu

AMOS -
KamPoMaturite.cz, s.r.o.

Dukelských hrdinů 21
170 00 Praha 7

e-mail: info@kampomaturite.cz
tel: +420 222 943 511
+420 606 411 115

Informace

Stáhněte si aplikaci Adresář škol

 

Zasílání novinek

Zaregistrujte se a dostávejte nejlepší nabídky jako první.

Doporučit známému
E-booky
Chci se připravit