VYHLEDEJ...
PŘEHLED ŠKOL
školu / fakultu / program
přípravný kurz
učebnici
seminárku
Mapka k vyhledaní školy
Hledat:
Typ:
Kraj:
Hledaný text:
Hlavní město Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Vysočina Zlínský kraj
Fakulta:
Obor:
Text:
Fakulta:
Obor:
Text:
Typ:
Text:

Filozofie (6101R004)

Studijní program: Filozofie (B6101)

Typ studia: Bakalářské

Forma studia: Prezenční

Délka studia: 3

Zaměření: Humanitní (Filosofické)

Náplň programu/oboru:
Absolvent je vědomostně a metodicky vybaven k tomu, aby využíval znalosti myšlenkové tradice ke kritickému hodnocení a formulování principiálních otázek a odpovědí. Dobře ovládá základní metodiku akademické práce a orientuje se jak v základních obdobích dějin filosofie (antická filosofie, patristika a scholastika, novověká filosofie, filosofie 19. a 20. století), tak ve filosofii soudobé (analytická tradice, současná kontinentální filosofie). Samozřejmostí je dobrá znalost dvou světových jazyků a znalost latiny, resp. řečtiny na úrovni umožňující práci s klasickými filosofickými texty. Absolvent nachází uplatnění zejména ve správních strukturách ve státním i soukromém sektoru a vůbec všude tam, kde je třeba zjednat si nadhled v rozhodovacích procesech, a rovněž např. v žurnalistice, v redakčních či lektorských profesích, resp. ve funkcích, kde je třeba osvědčit schopnost kritického myšlení. Nejlepší ze studentů budou moci získané schopnosti a vědomosti dále rozvíjet v rámci navazujícího magisterského studia filosofie nebo jiného příbuzného oboru a posléze se uplatnit jako vědečtí pracovníci. Kombinovatelnost: jednooborové i dvouoborové studium; kombinovatelnost se všemi obory bakalářského studia, které to nevylučují.

Cizí jazyk: Čeština

Akreditace: ANO

Platnost akreditace do: 31.12.2024


Přijímací řízeníNahoru

Dny otevřených dveří: 11.1.2020

Den otevřených dveří, poznámka: 11. ledna 2020 https://www.ff.cuni.cz/wp-content/uploads/2019/05/OD-11-2019-Harmonogram-2019.pdf

Obsah přijímaček:
přijímací zkouška: dvoukolová (písemná, ústní) popis přijímací zkoušky: 1. kolo – písemná část (doba trvání: 240 minut)*/ 1) interpretace českého odborného textu v českém nebo slovenském jazyce (max. 30 bodů) 2) překlad cizojazyčného odborného textu (angličtina, francouzština, němčina – dle výběru uchazeče) do českého nebo slovenského jazyka; při práci lze používat standardní slovníky (včetně jazykových výkladových), nikoli však slovníky encyklopedického charakteru či jakoukoli další literaturu; uchazečům se důrazně doporučuje, aby si slovníky přinesli s sebou; k dispozici budou též slovníky ke společnému použití (max. 20 bodů) 2. kolo – ústní část 1) rozprava nad nejméně jedním z vybraných odborných textů z povinného seznamu, soubor „klasická četba“ (max. 25 bodů) 2) rozprava nad nejméně jedním z vybraných odborných textů z povinného seznamu, soubor „texty 19. a 20. století“ (max. 25 bodů) další požadavky ke zkoušce: nastudování nejméně dvou titulů odborné literatury dle vlastní volby z každého z obou souborů (tj. nejméně dvou titulů ze souboru „klasická četba“ a nejméně dvou titulů ze souboru „texty 19. a 20. století“) klasická četba: a) Platón, Faidón b) R. Descartes, Meditace o první filosofii (bez Námitek a Odpovědí) c) D. Hume, Zkoumání o lidském rozumu d) I. Kant, Základy metafysiky mravů texty 19. a 20. století: a) M. Foucault, Diskurs, autor, genealogie b) W. James, Pragmatismus c) S. Kierkegaard, Bázeň a chvění d) T. S. Kuhn, Struktura vědeckých revolucí e) F. Nietzsche, Zrození tragédie z ducha hudby f) B. Russell, Problémy filosofie g) J. P. Sartre, Existencialismus je humanismus */ Pokud se uchazeč zároveň hlásí na obor Religionistika, skládá první kolo přijímací zkoušky jen na jednom z oborů – obor si zvolí sám při přijímací zkoušce. Bodový zisk se mu pak započítává pro druhé (ústní) kolo zkoušky i na druhý obor.

Pozn. k přijímačkám: Bc. Dějiny umění, Filmová studia, Filozofie a Religionistika 11. 5. - 13. 6. 2019, ostatní obory 25. 5. - 13. 6. 2019. 2. kolo vybrané programy 2. - 13. 9. 2019. Informace o navazujícím magisterském, doktorském a cizojazyčném studiu naleznete na stránkách fakulty.

Pozn. k přihláškám: Bc. 28. 2. 2019, nově otevřené programy 15. 4. 2019, 2. kolo vybrané programy 12. 8. 2019. Informace o navazujícím magisterském, doktorském a cizojazyčném studiu naleznete na stránkách fakulty.

Elektronická přihláška E-book jak se dostat na VŠ


Kde se dá studovatNahoru
FilozofieTeologická fakultaJihočeská univerzita v Českých BudějovicíchPorovnat
FilozofieFilozofická fakultaUniverzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad LabemPorovnat
FilozofieFilozofická fakultaUniverzita KarlovaPorovnat
FilozofieFakulta filozofickáUniverzita PardubicePorovnat
FilozofieFakulta filozofickáZápadočeská univerzita v PlzniPorovnat

Kontakty FakultyNahoru

Univerzita Karlova, Filozofická fakulta
Telefon: 221 619 330
Fax: 221 619 310
Web: http://prijimacky.ff.cuni.cz
E-mail: prijimacky@ff.cuni.cz


ŠkolnéNahoru

Poznámka ke školnému/poplatkům za studium: Za delší studium u oborů studijních programů Filologie, Anglistika-amerikanistika, Čeština v komunikaci neslyšících, Překladatelství a tlumočnictví a Učitelství pro střední školy: poplatek ve výši 14 000 Kč za každých započatých 6 měsíců studia.

Koleje: http://kam.cuni.cz/KAM-2.html

Menza: http://kam.cuni.cz/KAM-4.html


Jsme tam, kde jste vy

Poradenství v přípravě ke studiu

AMOS -
KamPoMaturite.cz, s.r.o.

Dukelských hrdinů 21
170 00 Praha 7

e-mail: info@kampomaturite.cz
tel: +420 222 943 511
+420 606 411 115

Zasílání novinek

Zaregistrujte se a dostávejte nejlepší nabídky jako první.

Doporučit známému
E-booky
Chci se připravit