VYHLEDEJ...
RYCHLÝ PŘEHLED ŠKOL
školu / fakultu / obor
přípravný kurz
učebnici
seminárku
Mapka k vyhledaní školy
Hledat:
Typ:
Kraj:
Hledaný text:
Hlavní město Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Vysočina Zlínský kraj
Fakulta:
Obor:
Text:
Fakulta:
Obor:
Text:
Typ:
Text:

Jak vybrat vysokou školu

Články - jak vybrat vš

Často řešíme dotazy studentů, kteří mění obor po prvních semestrech studia. Ušetřete si zklamání a projděte si otázky v našem článku, zajděte na dny otevřených dveří a zjistěte nezaměstnanost absolventů na www.VysokeSkoly.com. Přehled vysokých škol uvádíme vždy v lednovém čísle našeho časopisu.

Doporučit známému
Diskuze ke článku: příspěvků 5, poslední 17.8.2012 9:40 - Komentovat.

Nevíte ještě, kam se přihlásit?

Zodpovězte si následující otázky:

  • Co vás nejvíce baví, zajímá, co vám jde a čím se chcete zabývat i nadále?
  • Dostanete se na danou školu a máte šanci tam vydržet? Neboli jaká je šance na přijetí a „úmrtnost“ – kolik studentů nedostuduje? Tyto údaje najdete na www.VysokeSkoly.com.
  • Uplatníte se po studiu? Jaké je uplatnění absolventů vybrané školy a průměrný plat? Nejlepší uplatnění na současném trhu práce je u absolventů lékařských, právnických a technických fakult, dobré u pedagogických a ekonomických oborů
  • Líbí se vám daná škola? Jak se prezentuje? Jaká je kvalita výuky, má škola vazbu na praxi nebo na vědu, zajímavé programy, kvalitní lektory a patřičné vybavení?
  • Finanční otázky – jaká je náročnost studia a životní náklady? Školné a stipendia? Lze zvládnout brigády nebo práci při studiu?
  • Zvládnete dojíždění nebo budete na koleji? Je kapacita kolejí dostatečná? Lze obor studovat v prezenční nebo kombinované formě?
  • Jste studijní typ a stojí vám to za to? Vydržíte náročné roky studia, zkoušky, stres, administrativní či jiné složitosti, pobyt na koleji?
  • S výběrem školy vám pomůže video Jak se dostat na vysokou - najdete na našem YouTube nebo zde

Všechny podstatné body v podobě schématu najdete v příloze k článku.

A pokud stále váháte, třeba vám pomohou rady studentů, kteří už na daných školách studují – výsledky ankety najdete zde.

 

Veřejná či soukromá? Výhody a nevýhody jednotlivých typů škol najdete v našem rozcestníku.

 

Pokud již máte vybranou školu a obor, víte, zda studovat bakalářský či magisterský typ studia a máte představu, zda chcete studovat v prezenční nebo kombinované formě, čeká vás další příprava.

 

1. Přijímací řízení

Jaká je statistika? Do kdy a v jaké formě je nutno podat přihlášku, co musí být její součástí (přečtěte si v článku zde)? Jsou možnosti přijetí bez přijímací zkoušky? Kdy a kde se zkoušky konají? Kdy dostanu pozvánku? Jaká jsou kritéria hodnocení? Kdy budou k dispozici výsledky a je možnost odvolání?

 

2. Přijímací zkoušky

Co je obsahem přijímacích zkoušek? Kdy přesně se konají? Kolidují s termínem jiného přijímacího řízení? Kolik času je na přípravu a je možnost zvýšit šanci na přijetí (např. intenzivní přípravné kurzy, semestrální kurzy, nulté ročníky)?

Některé školy zveřejňují přijímací testy z minulých let, další najdete na vzdělávacích portálech (např. zde), další vycházejí v publikacích přímo na vysoké škole nebo jsou k dostání ve specializovaných knihkupectvích.

 

3. Den „D“

Praktické otázky – je lépe přijet o den dříve? Jaké jsou možnosti ubytování? Jak se tam dostanu a jaká je nutná časová rezerva? Kde přesně v budově se zkouška koná? Máte všechny požadované dokumenty, pozvánku a pomůcky?

Psychika a stres – pokud jste se připravovali, vyzkoušeli vzorové testy včetně časového limitu nebo alespoň máte představu o tom, jak testy vypadají, máte vyšší šanci na úspěch. Připravte si „katastrofický scénář“ – pokud nebudete přijati, můžete se připravit lépe v „nultém ročníku“, věnovat se jazykovému studiu, dostat se na jinou vysokou či vyšší odbornou školu nebo získat praxi v zaměstnání.

Všechny důležité informace s aktualizací pro tento rok najdete na www.VysokeSkoly.com

Stáhněte si aplikaci Adresář škol - ke stažení zdarma na Google play i App Store.

 

Mohlo by vás také zajímat:

Podívejte se, jak se na dostat na nejžádanější obory - stáhněte si e-booky zdarma, podívejte se na videaprávamedicínapsychologieekonomiehumanitní oboryTSP OSPPolicejní akademie ČR

Potřebujete připravit na přijímací zkoušky? Podívejte se na učebnice a kurzy k přípravě na přijímačky.

Průvodce maturitou: Co, kdy, kde, kritéria hodnocení, vzorové i ostré testy

Jak se dostat na nejžádanější obory vysokých škol

Status studenta: Do kdy jste student a jaké to má výhody

 

23.11.2016

Související dokumenty:Jsme tam, kde jste vy

Poradenství v přípravě ke studiu

AMOS -
KamPoMaturite.cz, s.r.o.

Dukelských hrdinů 21
170 00 Praha 7

e-mail: info@kampomaturite.cz
tel: +420 222 943 511
+420 606 411 115

Informace

Stáhněte si aplikaci Adresář škol

 

Zasílání novinek

Zaregistrujte se a dostávejte nejlepší nabídky jako první.

Doporučit známému
E-booky
Chci se připravit