VYHLEDEJ...
PŘEHLED ŠKOL
školu / fakultu / program
přípravný kurz
učebnici
seminárku
Mapka k vyhledaní školy
Hledat:
Typ:
Kraj:
Hledaný text:
Hlavní město Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Vysočina Zlínský kraj
Fakulta:
Obor:
Text:
Fakulta:
Obor:
Text:
Typ:
Text:

Studentské weby: využijte je na maximum

články studentské weby časopis 9 2013

Studentský život online? Někdy to vypadá, že už byste vlastně vůbec nemuseli vycházet z domu. Některé věci jsou ale „na živo“ přece jen zábavnější a někde se bez osobní účasti prostě neobejdete. Přesto je dobré vědět, kde si ušetřit námahu a čas. Znáte weby pro studenty?

Výběr vysoké školy a přijímačky

Maturitní ročník rozhodně není procházka růžovým sadem. Musíte chodit do školy, připravovat se na maturitu a k tomu přibývá starost o budoucí vysokoškolské studium. Je potřeba se zorientovat v záplavě škol a oborů, hlídat termíny přihlášek někdy v zimě, připravovat se na přijímačky, které probíhají obvykle až v červnu, a další vychytávky. Vyznat se v nabídce oborů vám kromě jednotlivých webů vysokých škol pomohou adresáře, kde najdete vše na jednom místě a s možností srovnání. Kompletní přehled oborů spolu s důležitými termíny, obsahem přijímaček i s pravděpodobností přijetí si můžete prohlédnout na www.vysokeskoly.com. Na podzim se navíc chystá nová aplikace pro mobilní telefony s iOS a Android, adresáře škol pak můžete mít zadarmo pěkně po ruce. Druhá kola, tipy pro zvládnutí přijímaček, návody na vyplnění přihlášky nebo e-shop s materiály pro přípravu a přípravnými kurzy najdete na www.kampomaturite.cz. Navíc tu na vás čekají odkazy na ukázky přijímacích testů různých škol. Na www.vzdelani.cz najdete také možnosti studia v zahraničí, nástavbového studia a nejrůznějších vzdělávacích kurzů, databázi testů a nabídky práce a brigád.

Vybírat školu a obor můžete také podle studentského hodnocení a zkušeností na www.primat.cz a nezapomeňte ani na speciální „náborové“ weby veřejných vysokých škol: www.sedmstatecnych.cz, studuj.czu.cz nebo jdi.na.vutbr.cz. Existují samozřejmě i další weby, pozor ale na aktuálnost informací: www.vysokeskoly.cz, www.atlasskolstvi.cz, www.adresarskol.cz a další.

 

Maturita, učení a psaní školních prací

Oficiální web státní maturity www.novamaturita.cz asi nemusíme představovat. Kromě výše zmíněného portálu www.kampomaturite.cz, kde kromě knih nebo přípravných kurzů k maturitě najdete vzorové testy státní maturity, se vám budou hodit zpracované maturitní otázky a podklady na www.seminarky.cz a www.ctenarsky-denik.cz. Stáhnete zde 22000 prací, přes 6000 z toho zdarma, práce můžete také vložit a po schválení autorizačním týmem za jejich stahování získáváte odměny. Vedle materiálů k učení zde najdete také články s radami, jak se na maturitu efektivně připravit, a inspirace k psaní seminárních, slohových a dalších prací. www.cesky-jazyk.cz nabízí přes 6300 výpisků a rozborů děl ve čtenářském deníku, životopisy autorů, úryvky z knížek (tzv. čítanku), rozsáhlou databázi slohových prací a užitečný slovníček. Práce jsou také autorizovány, stáhnete je zdarma a nejaktivnější vkladatelé získávají každý měsíc odměny.

Českou gramatiku včetně diktátů prověříte na www.pravopisne.cz. Pokud potřebujete procvičit angličtinu, zaujal nás web www.helpforenglish.cz. Další materiály najdete na informačních portálech pro studenty (www.vejska.cz, www.primat.cz atd.) a www.ucseonline.cz, www.hyperstudent.cz, www.testpark.cz, www.anglictinacz.com, www.e-gramatica.com, www.jazyky-online.info a mnoha dalších.

Ti, kteří bojují s citováním, ocení generátor citací na generator.citace.com, a svoje práce si můžete nechat pro jistotu zkontrolovat na podobnosti pomocí www.odevzdej.cz.

 

(Studentské) weby vysokých škol a organizací

Téměř každá vysoká škola má své oficiální i polooficiální studentské stránky a stránky studijních unií – z velkých škol www.ukacko.cz, www.muny.cz, www.helenavkrabici.upol.cz, z regionálních můžeme jmenovat třeba dione.zcu.cz, vseborec.cz nebo mrkev.net/cvut.php. Na jejich webech najdete užitečné informace – průvodce pro prváky, hodnocení oblíbených (a méně oblíbených) předmětů a vyučujících, případně materiály ke stažení. Některé sekce jsou přístupné až po přihlášení přes školní systém nebo registraci – tím je zaručeno, že čtenáři nebo přispěvateli jsou skutečně studenti dané školy.

Kromě toho fungují sdružení a organizace, které reprezentují státní instituce, zastřešují další organizace či unie :). Potřebovali bychom o hodně víc místa, aby se sem všechny vešly – za všechny můžeme jmenovat např. www.cesu.cz, www.aiesec.cz, www.nicm.cz.

 

Časopisy, e-ziny

Kromě našeho časopisu se můžete na středních a vysokých školách setkat s desítkami publikací a periodik. Vlastní časopisy vydávají vysoké i střední školy, někde splývají s výše zmíněnými studentskými weby. Mezi oblíbené studentské časopisy a e-ziny patří Studenta.cz, www.StudentPoint.cz a StudentMag (součást Topzine). Kromě zábavy tu najdete i praktické rady ohledně financí, ubytování a nabídky brigád.

 

Praktické potřeby studenta

I když základní starostí studenta je učení, musí umět vyřešit i praktické otázky, které kolem studia vyvstávají. Protože učebnice a skripta nejsou levná záležitost, vyplatí se pořídit je na burzách učebnic od dalších studentů. Na www.burzaucebnic.net můžete své nové i použité knihy také nabídnout. Zvláště pro vysokoškoláky bývá palčivým problémem bydlení. Najít ho, vyměnit nebo udat vám umožní www.kolej.cz. Na cestách domů ze školy, na brigádu či za zábavou ušetříte, pokud si s www.jizdomat.cz opatříte spolujízdu. Projekt funguje už třetím rokem a kromě času a peněz šetříte také životní prostředí. S financemi, které jsou středobodem praktického studentského života, vám poradí na  www.student.finance.cz. Na vysoké vás určitě nemine karta ISIC, přehled všech slev, soutěže, akce a možnosti cestovního pojištění najdete na www.isic.cz.

 

Práce…

Brigády najdete na studentských webech daných škol nebo specializovaných portálech (www.fajn-brigady.cz a „starých známých“ velikánech typu www.jobs.cz i specialistech jako www.kdejeprace.cz) nebo webech pracovních agentur.

Pokud se chystáte pracovat nebo studovat v zahraničí, určitě využijete evropský formát životopisu Europass. Přidáte se tak k 43 milionům lidí v Evropě, kteří od roku 2005 tento životopis využili. Pro zaměstnavatele i zástupce škol je srozumitelný a obsahuje důležité údaje o schopnostech a dovednostech uchazeče o práci, stáž či brigádu. S vyplněním životopisu v cizím jazyce a doplněním odborných a sociálních dovedností vám pomůže slovník DISCO, který je zdarma přístupný na www.disco-tools.eu. Jazykové dovednosti a svoji úroveň (A1-C2) si můžete otestovat na www.evropskejazykoveportfolio.cz. Rady a vzory vyplněných životopisů v češtině i angličtině najdete na www.europass.cz.

 

… a zábava

Tady určitě radit nepotřebujete :). Kulturní přehledy jsou na netu, případně ve studentských magazínech, které jsme zmiňovali dříve.

Tak snad jen několik tipů na závěr: pokud si v létě chcete dopřát opravdu nadstandardní maturitní večírek, vyzkoušejte maturitní párty na pláži – informace najdete na www.kampomaturite.cz/party/. Od září do prosince můžete takový zájezd vyhrát ve vedlejší soutěži na Facebooku MissMaturita.

Od září se můžete přihlásit do internetové soutěže www.missmaturita.cz a vyhrát některou ze skvělých cen, pozor, účastnit se mohou i pánové! Každý týden až do 28. února 2014 můžete také hlasovat pro všechny přihlášené a zvolit nejsympatičtější maturantku nebo maturanta tohoto školního roku.

 

Zajímavosti pro studenty

Zaznamenali jste v zářijovém čísle časopisu slevové kupóny na str. 16-20? Spolu se sekcí zajímavosti pro studenty je najdete ke stažení pod tímto článkem.

 

Nenašli jste v článku všechno? Máte tajný tip? Napište nám na Facebook KamPoMaturite nebo na info@kampomaturite.cz.

 

26.8.2013

Související dokumenty:Jsme tam, kde jste vy

Poradenství v přípravě ke studiu

AMOS -
KamPoMaturite.cz, s.r.o.

Dukelských hrdinů 21
170 00 Praha 7

e-mail: info@kampomaturite.cz
tel: +420 606 411 115

Zasílání novinek

Zaregistrujte se a dostávejte nejlepší nabídky jako první.

Doporučit známému
E-booky
Chci se připravit